Dlaczego tak ważna jest adaptacja?
Adaptacja w większości placówek na ogół wyglądają podobnie. Chodzi tu o stopniowe poznawanie z nowym miejscem, dziećmi, paniami.
Pojawienie się dziecka w przedszkolu jest pierwszym, ważnym sprawdzianem samodzielności i sprawności.
Często wiąże się z silnymi emocjami, zarówno dziecka jak i rodziców. Trudno pozostać niewzruszonym na łzy dziecka. Ważne by dziecko miało wsparcie w rodzicach i było przez nich „zarażane” jak największą dawką pozytywnego nastawienia.
Zajęcia adaptacyjne trwają od paru dni do tygodnia. Są to dni kiedy dziecko może być przyprowadzane na krótko. Początkowo może być potrzebna obecność rodzica, która stopniowo będzie ograniczana.
Należy jednak pamiętać, że nie zawsze adaptacja kończy się z ostatnim dniem do tego wyznaczonym. W okresie kiedy dziecko spędza już większość dnia w placówce, proces adaptacji nadal trwa. Dokładnie trwa do momentu kiedy przestajemy dostrzegać u dziecka oznak niepewności, lęku czy niechęci związanej z przyjściem do placówki.
Jak mogą Państwo pomóc swoim pociechom?
Rodzic może zacząć przygotowywać dziecko już na długo przed rozpoczęciem przygody z przedszkolem, poprzez:
1. Rozwijanie samodzielności:ćwiczyć umiejętności jedzenia łyżką i widelcem, korzystania z toalety, mycia rąk i ubierania się; ćwiczyć umiejętność rozumienia - pytać, opowiadać, czytać książeczki; przyzwyczajać stopniowo do rozstania - pozostawiać pod opieką osoby, którą dziecko zna i lubi oraz wydłużać stopniowo czas rozłąki.
2. Budowanie pozytywnego obrazu przedszkola: przedstawiać przedszkole jako atrakcyjne miejsce, pełne zabawek i kolegów, a pójście do przedszkola jako awans społeczny - "jesteś duży, radzisz sobie”.
3. Budować realny obraz przedszkola: dziecko musi wiedzieć, że w przedszkolu zostanie samo, że mogą tam być różne zwyczaje - inne niż w domu, że np. istnieje zwyczaj leżakowania
4. Wprowadzić dziecko w świat przedszkola: pokazać dziecku budynek przedszkola, poznać z wychowawczynią, przyjść na dzień otwarty, spotkania adaptacyjne, w pierwszych dniach przedszkola zarezerwować sobie czas, by móc stopniowo rozstać się ze swoim dzieckiem. Gdy dziecko jest już gotowe zostać w przedszkolu - stopniowo wydłużać czas jego pobytu, świętować z rodziną pójście dziecka do przedszkola.
5. Dać dziecku ulubioną Przytulankę: młody przedszkolak będzie miał w tym początkowo obcym otoczeniu coś swojego, wywołującego dobry nastrój, budzącego poczucie bezpieczeństwa.
Rady dla rodziców na czas adaptacji:
- twój stres może przyczynić się do pojawiania się lęku przed rozłąką u dziecka, staraj się nad nim panować,
- pozwól dziecku zabrać ze sobą jego ulubiony kocyk lub inny "ukochany" przedmiot, przytulankę,
- po przyjściu do przedszkola pomóż dziecku się rozebrać, a popołudniu – ubrać; nie wyręczaj go, nawet wtedy, gdy czyni to niezdarnie,
- zapewnij dziecko, że wrócisz, nie obiecuj, że odbierzesz je o konkretnej porze, jeśli nie jesteś pewien, że dasz radę być na czas,
- pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech, buziak i papa,
- nie obiecuj dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, skoro wiesz na pewno, że nie będziesz mógł tego uczynić
- jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, maluch powinien przez pierwsze dni przychodzić do przedszkola z tatą (lub odwrotnie),
- witaj swoje dziecko z uśmiechem, chwaląc je, że dzielnie sobie poradziło,
- nie wypowiadaj się negatywnie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu,